Su, Elektrik Akışını Nasıl Etkiler?

0
Share

Su, Elektrik Akışını Nasıl Etkiler?

– İlan –NEBOSH IGC, Shehzad Zafar ile

Saf su zayıf bir iletkendir. Ancak sudaki tuz, asit gibi az miktarda safsızlıklar,
çözücüler veya diğer malzemeler suyun kendisini ve genellikle yalıtkan görevi gören maddeleri dönüştürebilir
iletkenlere veya daha iyi iletkenlere dönüştürün. Örneğin kuru odun genellikle akışı yavaşlatır veya durdurur.
elektrik. Ancak suya doyduğunda ahşap iletken olur.

Aynı şey insan derisi için de geçerlidir. Kuru cilt, elektrik akımına karşı yüksek bir dirence sahiptir. Ancak cilt nemli veya ıslak olduğunda iletken görevi görür. Bu, nemli veya ıslak bir ortamda elektrikle çalışan herkesin elektrik tehlikelerini önlemek için ekstra dikkatli olması gerektiği anlamına gelir.

Su mükemmel bir elektrik iletkenidir. Yapabilirsiniz eğer istersen elektriğin yere giden yolu ol elektriğe dokunan suya dokunuyorlar. Elektrik sudan geçer ve sizin aracılığınızla yere ulaşır.

Akan su, yakalanabilen ve elektriğe dönüştürülebilen enerji yaratır.. Buna hidroelektrik güç veya hidroelektrik denir. … Rezervuardan salınan su, türbini döndürerek bir türbin içinden akar ve bu da elektrik üretmek için bir jeneratörü harekete geçirir.

Suyun kendisi elektriği özellikle iyi iletmez, sorunun kaynağı içinde çözünen kimyasallardır. Örneğin, deniz suyunun tuz içeriği, elektriği iletmede onu ultra saf suya göre milyon kat daha iyi yapar. Öyle olsa bile, bir iz su bile yüksek voltajlarda ölümcül olabilir.

Elektrik çarpması boğulma bir rıhtımdan, tekneden, havuzdan, jakuziden veya marinadan gelen elektrik suya sızıp onu elektriklendirdiğinde olabilir. Yüzücüler suya girerken elektrik kaslarını felç ederek boğulmalarına neden olur.

Hidroelektrik enerjihidroelektrik güç veya hidroelektrik olarak da adlandırılan , elektrik üretmek için hareket halindeki suyun gücünü (bir şelalenin üzerinden akan su gibi) kullanan bir enerji biçimidir.

ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne göre, hidroelektrik gücü ABD enerjisinin yaklaşık %7’sini üretiyor.

Akan su, yakalanabilen ve elektriğe dönüştürülebilen enerji yaratır. Buna hidroelektrik güç veya hidroelektrik denir.

En yaygın hidroelektrik santral türü, suyu bir rezervuarda depolamak için nehir üzerinde bir baraj kullanır. Rezervuardan salınan su bir türbin içinden akar ve onu döndürür ve bu da elektrik üretmek için bir jeneratörü harekete geçirir. Ancak hidroelektrik güç mutlaka büyük bir baraj gerektirmez. Bazı hidroelektrik santralleri, nehir suyunu bir türbin aracılığıyla kanalize etmek için sadece küçük bir kanal kullanır.

Pompalı depolama tesisi olarak adlandırılan başka bir hidroelektrik santral türü, gücü bile depolayabilir. Güç, bir elektrik şebekesinden elektrik jeneratörlerine gönderilir. Jeneratörler daha sonra türbinleri geriye döndürerek türbinlerin suyu bir nehirden veya alt rezervuardan gücün depolandığı bir üst rezervuara pompalamasına neden olur. Gücü kullanmak için, su üst rezervuardan nehre veya alt rezervuara geri bırakılır. Bu, türbinleri ileri doğru döndürür ve jeneratörleri elektrik üretmek için harekete geçirir.

Source link