Sağlık ve Güvenlik Riskleri Nasıl Yönetilir

0
Share

Sağlık ve Güvenlik Riskleri Nasıl Yönetilir

Sağlık ve Güvenlik Kontrol Listesi Güney AvustralyaBir işyeri sahibinin ana görevlerinden biri, işyerini güvenli ve sağlıklı tutmaktır. Güvenli ve sağlıklı bir iş yeri, çalışanları işlerini daha verimli yapmaya motive edebilir.

WHS Uygulama Kurallarına göre, bir kuruluş, özellikle riskli ve tehlikeli işlerle mücadelede, kendi güvenlik iş yönetimini yansıtan benzersiz bir sisteme sahip olacaktır.

Ayrıca, mal sahipleri ve görevliler, çalışma faaliyetlerinin WHS kurallarına ve düzenlemelerine uygun olmasını sağlayacaktır. Bu, işletme sahiplerinin güvenli olmayan bir çalışma ortamının getirdiği tehlike ve zararları önlemesine yardımcı olmaktır.

İş ortamını güvende tutmakla ilgileniyor musunuz? İşinizle ilgili sağlık ve güvenlik risklerini etkili bir şekilde nasıl yönetebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Güvenlik yönetimi taahhüdü

WHS Uygulama Kuralları, etkin risk yönetiminin, organizasyonu yöneten ve işletenlerin güçlü bir taahhüdünü beraberinde getirmesini sağlar. Taahhüt olarak, yalnızca işvereni değil, aynı zamanda çalışanları, tedarik ortaklarını ve birlikte çalıştığınız diğer kişileri de içerir.

Etkili risk yönetimi, işyerinde en iyi güvenli çalışma standardını uygulamak için bir işveren olarak ne kadar ciddi olduğunuzu gösterecektir. Taahhüdünüz aşağıdaki durumları yansıtacaktır:

 • İş operasyonunuz sırasında ortaya çıkabilecek güvenlik ve sağlık sorunları hakkında bilgi sahibi olun.
 • Tehlikeli işlerle uğraşan çalışanlara ve diğer çalışanlara, riskin nasıl üstesinden gelebileceğiniz ve riskin oluşmasını nasıl önleyebileceğiniz konusunda danışın.
 • İşi daha kolay ve güvenli hale getirebilecek ekipman veya tesislere yatırım yapın.
 • Görevi güvenli bir şekilde yerine getirebilmeleri için çalışanlarınızı güvenlik ve sağlık sorumlulukları konusunda eğitin.
 • Çalışanlarınızı her zaman güvenlik ve sağlık değerlerini uygulama konusunda eğitin.
 1. Riski tanımlayın

İşyeri Taciz Adelaideİşle ilgili tehlikeler ve riskler hastalığa, yaralanmaya ve sağlıkta hasara neden olabilir. Bu olaylar ayrıca şirketinizin finansmanına ve itibarına zarar verebilir. Bu tehlikelerin oluşmasını önlemek için, önce onları tanımlamak önemlidir. İşyerindeki olağan tehlikelerden bazıları şunlardır:

 • düzensiz iş yeri
 • Şiddet ve zorbalık
 • Manuel görevler
 • kimyasallar
 • Dikkatsizlik
 • Yüksekte görev yapmak
 • Gürültü
 • Kötü inşa edilmiş iş yeri
 • Yetersiz güvenlik yönetim sistemi (örn. eğitimsiz işçi, koruyucu donanım olmaması vb.)

İşletmenize ve çalışanlarınıza potansiyel olarak zarar verebilecek tehlikeleri belirledikten sonraki adım, bu riskleri nerede bulabileceğinizi belirlemektir. İşte iş yerlerinde tehlikeleri bulmanın birçok yolu.

 • Yüklenicilerinize veya çalışanlarınıza işyerinde fark etmiş olabilecekleri tehlikeleri sorun.
 • İşyerinin fiziksel yapısını inceleyin (ör. duvarlar, merdivenler, zemin yüzeyleri, araba yolları, çıkış vb.)
 • İşletmeyi çalıştırmak için kullanılan cihazları, ekipmanları ve araçları inceleyin.
 • “ramak kalalar” da dahil olmak üzere işletmenin yaralanma kayıtlarını inceleyin.
 • İşyerinde kullanılan yapı veya maddeler hakkında müteahhitleriniz, tasarımcılarınız, tedarikçilerinizden inceleme
 1. Risk değerlendirmesi

Risk değerlendirmesi, hastalığa, yaralanmaya ve kişinin sağlığına zarar verme riskinin olasılığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, bir işletme sahibi olarak aşağıdakileri belirlemenize yardımcı olabilir:

 • Riskin ciddiyeti
 • Mevcut önleme tedbirlerinin etkinliği
 • Riski kontrol etmek için alınması gereken önlemler
 • Alınması gereken önlemlerin aciliyeti

Risk değerlendirmesinden sonra, bazı tehlikelerin daha fazla risk problemine sahip olabileceğini öğreneceksiniz. Diğerleriyle uğraşmadan önce daha ciddi riskleri ele almanız gerekir.

Ayrıca insanların farklı olduğunu ve bu risklerin etkisinin herkes için aynı olmadığını da unutmamalısınız. Bazıları deneyim, fiziksel güç ve eğitimdeki farklılıklar nedeniyle daha az veya daha fazla zararlı olabilir.

 1. Tehlikeyi ortadan kaldırın

Riskin belirlenmesi ve değerlendirilmesinden sonra yapmanız gereken sorunu çözmektir. İş yerindeki sağlık ve güvenlik tehlikesini ortadan kaldırmak amacınız olmalıdır. Bu mümkün değilse, en azından tehlikenin gerçekleşmesini önleyecek alternatif bir planınız olsun.

Bazı tehlikeler hemen çözülebilirken bazıları zaman alabilir. Bazıları düzeltmek için çok az çaba gerektirirken, diğerleri maliyetlidir ve dikkatli planlama gerektirir. Durum ne olursa olsun, acil müdahale gerektiren tehlikelere odaklanın. Ancak, yeni sorunlar veya tehlikeler ortaya çıkarabileceğinden, çözümler sunarken dikkatli olun. Sağlık ve Güvenlik

 1. Kontrollerin hiyerarşisi

WHS yasaları, görev sahiplerinin işyerinde riski tespit ederken kontrol hiyerarşisinden yararlanmalarını gerektirir. Bu taktik en etkili önlemle başlar ve en az etkili olanla biter.

Kanıtlanmış ve test edilmiş olduğu için her zaman en etkili olanı kullanın. Aynı zamanda pratiktir ve sorununuzu hemen çözecektir. Son çare olarak veya diğer daha yüksek kontrollerle birlikte yalnızca en az etkili olanı kullanın.

Risk yönetiminizde uygulayabileceğiniz kontrollerin hiyerarşisi aşağıdadır:

Güvenlik Prosedürleri Adelaide İSGAna hedefiniz her zaman tehlikeyi ortadan kaldırmak olmalıdır. Bunu yapmanın en etkili yolu, iş yerlerine yeni tehlikeler getirmemektir. Riski ortadan kaldırmanın bazı yolları eski araçların değiştirilmesi, hasarların onarılması, zararlı kimyasalların uzaklaştırılması, dış kaynak kullanımı süreçleri vb. olabilir.

Tehlikeyi ortadan kaldırmak uygun bir çözüm değilse, daha güvenli bir alternatif deneyebilirsiniz. Örneğin, daha az kimyasal maddeyi ikame edebilir, daha küçük ekipman veya paketi kaldırabilir, iş yerindeki acıyı ortadan kaldırabilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

Bu tür bir kontrol, çalışanlarınızı tehlikeden uzak tutmanızı gerektirir. Çalışanlarınızı bariyerler, duvarlar veya tehlikeli maddeyi depoda tutarak tehlikenin kendisinden ayırmanız gerekir.

 • Mühendislik kontrollerinden yararlanın.

Bu teknolojik olarak gelişmiş dünyada, mekanik araçlar, cihazlar veya süreçler kullanarak çalışanlarınızı güvende tutabilirsiniz. Ağır ekipmanı taşımak, elektrikli güvenlik anahtarları takmak, makineleri korumak için koruyucular yerleştirmek vb. için bir araba kullanabilirsiniz.

 • İdari kontrollere sahip olun.

İdari kontroller, diğer tüm kontroller riski ortadan kaldıramadığında da en iyi alternatiftir. Bu, eğitim, seminer veya talimat materyali sağlama gibi çalışma prosedürlerini içerir. Örneğin, eğitim, çalışanların makineleri güvenli bir şekilde kullanmasına yardımcı olabilir.

 • Kişisel koruyucu ekipman (KKD) giyin

Çalışanlarınıza iş yerinde KKD sağlamak, onları güvende tutmak için yapabileceğiniz en az güvenilir seçenektir. Ancak, bu kıyafetleri giymek için eğitildiklerinden de emin olmanız gerekir. İşyerindeki bazı önemli KKD ‘ler maskeler, baretler, eldivenler ve göz korumasıdır.

Çözümleri sağladıktan sonra, bunların yararlı ve etkili olup olmadığını öğrenin. Kontrolleri izleyin ve gözden geçirin. Çalışanlarınıza, özellikle de risklerden etkilenenlere danışın.

Son düşünceler

Bu yönergeler SA Uygulama Kurallarına göre düzenlenmiştir. Her ipucunun, görev sahiplerinin sağlık ve güvenlik risk yönetimi gereksinimlerine uymasına yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Ancak kanun görev sahiplerine odaklanırken, en iyi risk yönetimi ancak daha iyi bir işçi-işveren ilişkisi ile sağlanacaktır.

Ayrıca, risk yönetimi “açık” ve “kapalı” bir görev değildir. Her gün hem işverenden hem de çalışandan güçlü bir taahhüt gerektirir. Bir işletme sahibi olarak, çözümlerinizin daha fazla zarara yol açmayacağından emin olun. Yeni iyileştirmeler ve daha iyi çözümler bulmak için çalışanlarınızla iletişim kurun. Sağlık ve Güvenlik

 

Source link

 

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik yazımızı okudunuz mu?