Ofisinizi Daha Güvenli Hale Getirmenin 5 Yolu

0
Share

Ofisinizi Daha Güvenli Hale Getirmenin 5 Yolu

Ticari faaliyetin ölçeği ne olursa olsun, bir ofis herhangi bir şirketin kontrol merkezi, beyni ve kalbidir. İşin verimliliğini çeşitli faktörler etkiler, ancak bunlardan biri ofis çalışanlarının ve faaliyetlerinin güvenliğidir. Güvenliklerine olan güven, personelin üretken bir şekilde çalışmasına ve lidere – hem maddi hem de bilgisel değerlerinin güvenliği konusunda endişelenmemesine izin verir. Bu yazımızda ofisinizi nasıl olabildiğince güvenli ve konforlu hale getireceğinizi anlatıyoruz.

Güvenli Bir Ofis İçin İki Temel Kriter

Güvenlik çok kapsamlı bir kavramdır, ancak ofisin çalışmak için güvenli bir yer olarak kabul edilebileceğine ilişkin iki ana göstergeyi vurgulamak mümkündür.

  • Ofis içerisinde çalışanlar için konforlu ve sağlıklı koşullar, riskleri en aza indirgemek;
  • Malzeme ve enerji kaynaklarının akılcı kullanımı ile çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltmak.

Bu iki göstergeye dayanarak, ofisinizi daha güvenli, daha konforlu ve çevre dostu hale getirmenin yollarını düşünmenizi öneririz.

Mikropların ve Enfeksiyonların Ofiste Dolaşmasını Önleyin

Havasız bir odada çalışması ve hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle ofis personeli yılda 6 defaya kadar hastalanabilir. Aynı zamanda, hasta işçilerin yaklaşık %70’i işe gitmeye devam ediyor. Neredeyse yarısı hastalıkları hakkında başkalarını uyarmak için hiçbir şey yapmıyor.

Aynı odada çok sayıda çalışan çalıştığında ofisler genellikle “açık alan” şeklinde düzenlenir. Bu yaklaşımın avantajları (iş organize etme ve bilgi alışverişinde bulunma, yerden tasarruf etme kolaylığı) ve aynı zamanda birçok dezavantajı vardır: artan gürültü seviyesi, tüm çalışanlar için rahat koşullar sağlamadaki zorluklar ve mevsimsel soğuk algınlığı sırasında artan enfeksiyon riski.

“Açık alanda” bu riskleri en aza indirmek için, odanın mikrop ve virüslerden dezenfekte edilmesi için cihazların kurulması tavsiye edilir. Ayrıca iş günü bitiminden sonra işyerinde ıslak temizlik uygulamasını uygulamak da iyi bir fikirdir. Finansman izin veriyorsa, sürekli olarak bir temizlikçi kiralamak mümkündür.

Ya da kendileri yaparsa çalışanlar için bir ödül sistemi oluşturabilirsiniz. Onları masayı ve klavyeyi nemli bir bezle silmeleri için motive edin – iş gününün sonunda her gün. Odayı düzenli olarak havalandırın, ofiste güçlü, ancak kısa ömürlü bir taslak düzenleyin – bununla birlikte bakteriler mümkün olduğunca çabuk kaybolur. Bunu iş arkadaşlarınızla her ziyaretçi gittikten sonra veya virüsün kaynağı ofisteyse iş günü en az beş kez yapın.

İç mekan bitkileri ekleyin

Biyofili hipotezi şunları belirtir: vahşi yaşam unsurlarıyla görsel temas, üretkenlik ve emek verimliliğindeki artışı etkiler. Beyaz donuk duvarlarla çevrili çalışanlar, ofiste büyüyen taze çiçekleri veya pencerelerden doğanın güzel manzarasını görme fırsatına sahip olanlardan daha kötü çalışacak.

Bu, çalışma anlarıyla ilişkili stresi bastırmalarına ve yüksek moralle çalışmaya devam etmelerine yardımcı olacaktır.  Ofisinizi Daha Güvenli Hale Getirmen Bazı şirketlerin ofislerinde kedileri bile var çünkü bildiğiniz gibi tüylü evcil hayvanlarla konuşmak ahlaki sağlığınızı iyileştiriyor.

Kediler elbette isteğe bağlı bir fikirdir, ancak beynin aktif çalışması ve vücudu iyi durumda tutmak için temiz ve temiz hava gereklidir. Bitkiler oksijen üretirken insanlara zararlı olan kimyasal elementleri ve mikroorganizmaları emerler. Cardiff Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, ofiste bitki bulundurmanın üretkenliği %15 oranında artırdığını ve ayrıca stres ve gerginliği azalttığını göstermiştir. Bu, çalışanlarınızın kendilerini tükenmişlik sendromundan en azından kısmen koruyabilecekleri anlamına gelir ve bu, akut solunum yolu enfeksiyonlarından bile daha yaygın bir ofis hastalığıdır.

Ofisinizi daha güvenli ve çalışanlarınızı daha üretken hale getirmek için bu basit, ekolojik ve ucuz fikri düşünün.

Doğal Aydınlatmaya Dikkat Edin

Odanın doğal güneş ışığı ile dikkatli bir şekilde çalışmak ve çalışma alanlarını çalışanların çok fazla güneş ışığı alacak şekilde düzenlenmesinde fayda var. Güvenlikle ilişkisi nedir diye sorabilirsiniz. İlişki tamamen doğrudandır.

Aydınlatma eksikliği görüşü bozar, D vitamini eksikliğine ve bağışıklığın azalmasına yol açar. Yanlış tasarlanmış ışık sadece görme yetisine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda yorgunluğu da artırır. Her şey çalışanlarınızın sağlığı ve işletmenizin yararına iş verimliliği açısından güvenliği ile ilgilidir.

Ultraviyole radyasyona karşı koruyan ve iç ortam havasının ısınmamasını sağlayan özel bir film sayesinde güneşlenme seviyesini kontrol etmek mümkündür. Günün bir saatinde güneş ışığı çok aktifse, doğal malzemelerden yapılmış yarı saydam güneşlikler kullanabilirsiniz.

Ofisler için aydınlatma standartları bina kodları ile düzenlenir. Ofis için gerekli minimum aydınlatmayı gösterirler. Bazı ofisler için bu minimum aydınlatmanın artırılması önerilir – ve bazen (özellikle ofiste az sayıda gün ışığı kaynağı olduğunda). Ofis için en uygun aydınlatma ortamının yumuşak gün ışığı olduğuna inanılmaktadır.

Ofisinizi Yangından Koruyun

Birçok yönetici, ofisteki yangın güvenliği önlemlerinin yalnızca yasalara uymak ve düzenleyici makamların denetimleri sırasında sorunlardan kaçınmak için gerekli olduğuna inanmaktadır. Bu durumda, yasal gereklilikleri resmi olarak karşılayan ucuz bir alarm sistemi kurmak yeterlidir. Teknik olarak daha karmaşık ve bilgilendirici bir alarmdan %30-40 daha ucuza mal olacaktır.

Ofisinizi Daha Güvenli Hale Getirme ofisinizi, çalışanlarınızı ve içindeki güvenliklerini önemsiyorsanız, bir güvenlik sistemi seçerken öncelikle işlevselliğini değerlendirin. Ofisteki sistem ve yangın güvenlik önlemleri arasında hırsız alarmları, yangın alarmları, yangın durumunda insanlar için uyarı ve tahliye sistemleri, video gözetim sistemi, geçiş kontrol ve yönetim sistemi yer almaktadır. Yönetmelik, bu setten otomatik yangın alarmının yanı sıra ofiste yangın çıkması durumunda insanlar için bir uyarı ve tahliye kontrol sistemi kurmayı zorunlu kılıyor. Ancak açgözlü olmamanızı ve en yenilikçi ve akıllı sistemleri tercih etmenizi öneririz. Bir yangının birkaç saniye içinde alabileceği insanların hayatları söz konusu olduğunda, para artık önemli değil.

Çevresel Etkiyi Azaltın

Çevreye zarar veren her şey en başta insanlara zarar verir. Ofisinizi Daha Güvenli Hale Getirme, şirketinizin ve markanızın itibarı için de geçerlidir. Modern alıcılar, mal veya hizmetlerini kullandıkları şirkette hangi çevresel misyonların uygulandığını bilmek isterler. Öyleyse:

  • Klor ve organoklor bileşikleri ile fosfat ve fosfonat içeren ev kimyasallarını ofiste kullanmayın. Çevrede kısa sürede en az %90 oranında güvenli bileşenlere ayrışabilen çevre dostu ev kimyasallarını seçin.
  • Piyasada alternatif ürünler varsa, polivinil klorürden (PVC) yapılmış kırtasiye, ev eşyası ve ekipman satın almayın.
  • Pencereleri değiştirirken, PVC’den yapılmış plastik pencereler yerine modern ahşap veya metal çift camlı pencereleri seçin.
  • Ofiste tek kullanımlık sofra takımlarını atın. Hijyenik nedenlerle bu mümkün değilse, tüm tek kullanımlık sofra takımlarını toplayın ve işlenmek üzere teslim edin.
  • Kullanılmış kartuşların, pillerin ve ofis ekipmanlarının toplanması ve geri dönüştürülmesinin yanı sıra pillerin toplanması ve güvenli bir şekilde saklanmasını organize edin. Aynı şey ihtiyatlı kağıt tüketimi için de geçerlidir. Örneğin, The Word Point gibi özel bir çeviri hizmetinden belge çevirmek için çeşitli seçenekler aldıysanız, yalnızca ihtiyacınız olan kopyaları yazdırın. Diğer her şey e-postayla gönderilebilir.

Çözüm

Gördüğünüz gibi, ofisi daha güvenli hale getirmek o kadar da zor değil. Ofiste sağlıklı ve ekolojik bir atmosfer sağlamanız ve kendinizi acil durumlardan korumanız yeterlidir. Ofisinizi Daha Güvenli Hale Getirme

Yazar Biyografisi

Frank Hamilton, çeviri hizmetinde çevirmen olarak çalışıyor Frank Hamilton, Manchester’dan bir Ofisinizi Daha Güvenli Hale Getirme blog yazarı ve çevirmendir. Bloglama, dijital pazarlama ve kendi kendine eğitim gibi konularda profesyonel bir yazı uzmanıdır. Ayrıca seyahat etmeyi sever ve İspanyolca, Fransızca, Almanca ve İngilizce konuşur.

 

 

Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği yazımızı okudunuz mu?

 

Source link