İşletmenizin İSG Uyumlu Olmasını Sağlamak için 7 Adım

0
Share

İşletmenizin İSG Uyumlu Olmasını Sağlamak için 7 Adım

Güney Avustralya WHS Düzenlemeleri

İşyerinde güvenlik, işletme sahiplerinin dayatması gereken bir numaralı politika olmalıdır. Düzenleme, çoğu zaman zorunlu olmakla birlikte, maliyetleri artırabileceği ve verimliliği azaltabileceği için birçok işletme sahibinin üzerine titrediği şeylerden biri olmuştur.

İşletmelerin aşina olabileceği birçok düzenlemeden biri de iş güvenliğidir. İşletme sahipleri, güvenlik onlar için büyük bir endişe olsa da, düzenlemelerin işin büyümesini boğma noktasına kadar aşırı temkinli olduğunu düşüneceklerdir. Ayrıca, ne yaptığını bilen iyi eğitimli bir çalışanın orta yol olduğu da düşünülebilir. İyi eğitimli bir çalışan sadece güvenli bir şekilde performans gösterebilmekle kalmayacak, aynı zamanda işi daha verimli bir şekilde nasıl yapacakları konusunda doğru bilgi birikimine de sahip olabilecektir. İyi eğitimli çalışan, çoğu işletmenin eğitime günlük olarak uygulanan güvenlik düzenlemelerinden daha fazla değer vermesinin nedeni olmuştur.

Günlük İSG yönetmeliği yerine iyi eğitimli personel için bir örnek marangozluk olabilir. Güvenlik yönetmelikleri, bir çalışanın görevini yerine getirmek için bir daire testereyi kullanırken, amacına uygun olarak kullanılmasını gerektirir. Kesim dışında daire testere kullanmak son derece tehlikeli bir uygulamadır. Çeşitli bağlantılar için yuva yapmak, kabul edilebilir hassasiyet gerektiren zaman alıcı bir iş olabilir.

Düzenlemelere göre, yetersiz eğitimli bir çalışan, ikisi arasındaki bağlantıyı göremeyebilir. Ancak bilgi birikimine sahip ve profesyonel olarak eğitilmiş bir çalışan, gerekli yuvaları kesmek için daire testereyi kullanabileceğini hemen görecektir. Keresteyi makineye yerleştirmeden, konumlandırmadan ve çok fazla zaman harcamadan yarıklar açabiliyorlardı.

Böylece tartışma sona erdi, işletmeler çalışanlarını eğitmekle daha iyi durumda. Eğitime günlük güvenlik uyumundan daha fazla öncelik verilmelidir – yanlış.

Güvenlik düzenlemeleri, üretkenlik üzerindeki yüklerden daha fazlasıdır. Güvenlik düzenlemelerinin hem işletme hem de çalışan için yeniliği engellediği söylenebilse de, varlığı için değerli bir nedeni vardır. Güvenlik düzenlemeleri tek taraflı olarak yorumlanır – yalnızca çalışan için çalışır. Ancak gerçek şu ki, hem çalışanın hem de işletmenin korunması için güvenlik düzenlemeleri çıkarılıyor.

Kazalar her iki taraf için de çok maliyetlidir – çalışan ve işveren. Kazalar, finansal yansımaları nedeniyle bir işletmeye daha da zarar verebilir. Bir işçiyi kaybetmek, üretkenlik kaybına neden olacaktır. Faydalar ve yaralanma tedavisi için ek maliyetler bir sorun teşkil etmektedir. Olaydan kaynaklanan davalar da olabilir. Güvenilir iş yapma eğiliminde olan müşterileri veya tüketicileri olan işletmeler için, bir işletmenin itibarı ciddi şekilde zarar görebilir.

Açıkça söylemek gerekirse, tek bir olay gelecek vaat eden bir işi tersine çevirebilir ve onu iflasa götürebilir. Ekonomi bir yana, güvenli bir çalışma ortamına sahip olmak ahlaki bir sorumluluktur. Herhangi bir işletme sahibi için çaba gösterilmelidir.

İş hayatında güvenliğin birincil kaygı olması gerektiğini bilerek, bunu nasıl yaparsınız?

WHS yükümlülüklerinizi yönetmeGüney Avustralya’da yürürlükte olan iki iş WHS (İşyeri Sağlığı ve Güvenliği) yönetmeliği vardır. Birincil yasa, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası 2012 (SA) yasasıdır. 2012 İş Sağlığı ve Güvenliği Düzenlemeleri (SA) ile birlikte, her iki yasa da işyerinde güvenliği sağlamak için birlikte çalışır ve Güney Avustralya’nın İş Sağlığı ve Güvenliği Standartları olarak hareket eder. Her iki yasa da hem işletme hem de özellikle çalışan için garanti edilen sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının sağlanmasında belirli uygulama ve politikaların yerine getirilmesini sağlar.

İş sağlığı ve güvenliği yasalarla düzenlendiği için, neyse ki, ciddi bir suç işlenmeden önce bir kaza veya yaralanma meydana gelmez. Bazı işletmeler, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamının yaratılmasını sağlamak için adımlar atmaya meyilli olabilir. İyi niyetli olmakla birlikte, bazı önlemler WHS yasalarına ve düzenlemelerine tam olarak uymayabilir. Bu nedenle, WHS yasalarının gelişigüzel bir şekilde üstlenilmesi kesinlikle önerilmez.

Peki, şimdi bir işletme ne yapıyor?

Kesin olan bir şey var ki, WHS yönetmeliklerine uyulmalıdır. Gereksinimleri karşılamak veya gereksinimlere uymak yeni işletme sahipleri için göz korkutucu olabilir, bu nedenle tahmin etme işini kurtarmak için işinizin İSG uyumlu olduğundan emin olmak için 7 adımı burada bulabilirsiniz.

1. Kendi Kendine Kontrol Yapın

Başka bir şeye başlamadan önce, önce aynaya bakmanıza yardımcı olur. İşletmenizi kontrol edin. Ekipmanı ve çevreyi incelemek ve bir gün için durmak isteyebilirsiniz. Ancak uygulamaların gözden geçirilmesine de yardımcı olur. Süreçler de kontrol edilmesi gereken başka bir noktadır. Bazı süreçler iyi, hatta güvenli olabilir, ancak daha yakından bakıldığında, bazı süreçler büyük bir yaralanma kaynağı olabilir.

Kendi başlarına, ekipman kimseye zarar vermez. Ancak yanlış uygulamalar ve kusurlu süreçler altında, bu tür ekipmanların ölümcül olduğu kanıtlanabilir. Muayeneden sonra, her şeyin kaydını tutun. Sorunun ne olduğunu ve neyle sonuçlanabileceğini dikkatlice not edin. Ayrıca, söz konusu sorunlara yönelik ön çözümlerinizi de yazınız. Bu süreçte uygun gördüğünüz kadarını yazmakta özgürsünüz. İşyerindeki birçok kaza ve yaralanmanın bir nedeni, gözden kaçan sıradan şeylerdir. Bu aşamada, teftişiniz konusunda aşırı uyanık olmanıza yardımcı olur. Uygun gördüğünüz herhangi bir şeyi yazmaktan korkmayın.

2. Planlayın. Plan. Plan.

Zihinler savaşları kazanır, dikkatli stratejik ve taktik düşünme, her tür silahı güçlü kılar ve her kullanıcıyı yenilmez kılar – aynı şey her iş için söylenebilir. Artık işinizin hem kendisine hem de çalışanlarınıza karşı oluşturabileceği kusurları ve potansiyel tehlikeleri açıkça gördüğünüze göre, şimdi bunları gözden geçirmenin zamanı geldi. Yazdığınız ön çözümlerden, bu kusurların düzeltilmesini sağlamak için açık ve özlü bir yol oluşturun.

Birçok işletme sahibi için planlama, tehlikelerin mümkün olan en kısa sürede bir çözüme ihtiyaç duyması nedeniyle sezgisel görünebilir. Ancak planlama, sınırlı kaynakların aşırı kullanımını önler. Planlama ayrıca, herhangi bir sorunu, çaba ve kaynakları boşa harcamadan etkin bir şekilde çözebilmenizi sağlar. İşletmeler harekete geçmeden önce planlamanın zamandan tasarruf sağlayabileceğini görecekler.

3. Çalışanlarınıza Sorun

Güvenli bir iş yeri sağlamanın birincil sorunu, bazı şeyleri gözden kaçırmak. İşletme sahipleri, tüm ekipman ve süreçleri iyice incelediklerinden emin olsalar da, ön saflarda olmak hala farklıdır. Çalışanlara iş yeri ve ekipman, güvenlik ve üretkenlik hakkında ne düşündüklerini sorun. Bu adım, çalışanlarınızla etkili bir iletişim kuracak ve gözden kaçırmış olabileceğiniz şeyleri yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Bu adım aynı zamanda kusurlu uygulamaları veya süreçleri belirgin hale getirir. Yukarıdaki marangozların yarık kesmek için dairesel testere kullandığı örnekte olduğu gibi, çoğu işletme sahibi, işçileriyle sohbet etmeye zamanları yoksa bu tür uygulamaları bilemeyebilir. İşçiler belirli uygulamaları kabul edebilir ve tehlikeleri bilmeyebilir.

4. Uygun Eğitim ve Tazelemeler Verin

İşyerinde tehlikeli uygulamaların gelişmesini önlemek için eğitim yardımcı olur. Bir çalışanın bir ekipmana dokunmadan önce profesyonel olarak eğitildiğinden emin olun. Ne yaptığını bilen ve işini yaparken kendine güvenen bir çalışandan daha güvenli bir şey yoktur.

Eğitim, tehlikeli uygulamaları caydırırken, bunun olmasını engellemez. Çalışanlar belirli görevleri unutabilir ve tehlikeli, zaman kazandıran uygulamalar oluşturabilirler, bu nedenle tehlikeli bir uygulamadan güvenli bir uygulamanın ne olduğunu bilmelerini sağlamak için düzenli olarak bir tazeleme yapılmasına yardımcı olur.

5. Sekmeleri Saklayın

Her şeyin kaydını tutun – kaza raporları, çalışan önerileri ve endişeleri, süreç değişiklikleri vb. Kayıtlar, büyük resmi görmemize ve dikkat edilmesi gereken şeylere doğru bizi yönlendirmemize yardımcı olur. Uyum bir şeydir, uyumlu kalmak başka bir şeydir. Kayıt tutarak, kendinizi yanlış kararlardan da koruyorsunuz. Kayıtlar ayrıca gelecekteki araştırmalarda da yardımcı olabilir.

6. Herhangi Bir Kazayı İyice Araştırın

Bütün büyük problemler en küçüğüyle başlar; tüm kazalar bir çarpma ile başlar. Kazalar mucizevi bir şekilde meydana gelmez. Kazalar, ister duvardaki bir çatlak, ister bükülmüş bir merdiven basamağı veya hatalı elektronikler olsun, bir şeyle başlar. Kendi kendini bitirmeden önce bir kazayı yakalamamız önemlidir. Küçük kazalara bakarak, neler olabileceğine ve kontrolden çıkmadan nasıl önleyebileceğimize dair fikir edinebiliriz.

7. Bir Güvenlik Kültürü Yerleştirin

Son olarak, Güney Avustralya WHS yasaları ve düzenlemeleri sadece kelimelerdir ve bareti olmayan birini düşen enkazdan kurtaramaz. İnsanlar kelimeleri unutur ama aynı şeyi alışkanlıkla yapamazlar. İSG yasalarına sürekli uyumu sağlamak için, yalnızca uyulması değil, aynı zamanda işletmenin ve çalışanlarının güvenli çalışma alışkanlığını – bir güvenlik kültürü – sürdürmesi de önemlidir. Güvenliğe her şeyin üzerinde öncelik vermek, bir işletmenin çalışanları ile birlikte gelişmeye devam etmesini sağlayacaktır. Bir güvenlik kültürünü teşvik ederek, unutma olasılığımız ve yaralanmamız daha az olasıdır.

Source link