İşinizi İSG Uyumlu Tutmanın 7 Temel Adımı

0
Share

İşinizi İSG Uyumlu Tutmanın 7 Temel Adımı

Bir işyerini güvende tutmak, tüm işletmelerin çaba göstermesi gereken yüce bir hedeftir. Ne büyüklükte veya ne tür bir işletmeye sahip olduğunuz önemli değil. İşletmenizi tüm sağlık ve güvenlik yönergeleriyle uyumlu tutmak, daha iyi bir iş yaratmada uzun bir yol kat edecektir.

Çalışma alanınızı çalışmak için sertifikalı güvenli bir alan haline getirmek için yapmanız gereken şey, işinizi WHS uyumlu hale getirmektir. Yeni başlayanlar için bu göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Ama aslında gerçekçi ve çok yapılabilir bir hedef. İşte işletmenizin WHS uyumlu kalmasını sağlamak için 7 temel adım.

1. İş gücünüzü güvenli işyeri uygulamalarına yönlendirin.

İşgücü eğitimi, herhangi bir işyerinin güvenliğini artırmada uzun bir yol kat eder. Kuruluşunuzun tepesinden en altına kadar herkes, sağlık ve güvenlik konusundaki bilgilerini geliştirmekten yararlanabilir. Ayrıca, bu gerçeklerin toplu olarak bilinmesi, bir bütün olarak kuruluşunuzun sağlık ve güvenlik profilini iyileştirir.

Gerekli tüm sağlık ve güvenlik protokollerine uygun şekilde yönlendirilmiş bir işyeri, bunları hem bireysel olarak hem de eksiksiz bir birim olarak uygulamamaktan daha olasıdır.

Çalışanlarınıza yılda en az bir kez iş sağlığı ve güvenliği eğitimi için zaman ayırdığınızdan emin olun. Yeni gelenlerin şantiyenizdeki güvenlik uygulamaları hakkında bilgi edinmelerini ve gazilerin bilgi ve farkındalıklarını tazelemelerini sağlayacaktır.

Ekibinizi uygun güvenlik uygulamaları konusunda eğitmek için uzmanları davet edebilirsiniz. Herkesi sağlık ve güvenlik kuralları konusunda yeniden yönlendirmek kadar basit bir şey bile oldukça faydalı olabilir. Bu tür öğrenme deneyimleri, şirketinizin güvenlik profilinin büyümesi için uzun bir yol kat edebilir.

2. İhtiyaç duyulan her yerde güvenlik işaretleri, ışıklar ve diğer ekipmanları oluşturun.

Uygun şekilde yerleştirildiğinde, işaretler ve işaretler iş yerinizin sağlığı ve güvenliği için inanılmaz bir destek sağlayabilir. Örneğin, gerekli yerlere uyarı levhaları yerleştirmek (örnekler: yangın ve elektrik tehlikeleri) insanları gerçekten oraya gitmekten (farkında olmadan veya başka bir şekilde) caydıracak ve kendilerine zarar verecektir.

Zemin işaretleri aynı zamanda yol tarifi sağlarken aynı zamanda kazaya meyilli alanlar için uyarılar da verebilir (örnekler: kaygan zeminler ve alçak tavanlar). Yangın çıkışları gibi önemli yerleri ve ilk yardım çantaları ve yangın söndürücüler gibi acil durum ekipmanlarını belirlemek için tabelalar kullanılabilir.

İş yerinize ek güvenlik sağlayacak ekipmanlara yatırım yapmak da iyi bir hamledir. Örneğin, tekerlekli sandalye platformları ve merdiven kolları gibi daha iyi erişilebilirlik seçeneklerinin yerleştirilmesi, genel manevra kabiliyetine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

İş yerinizin stratejik bölümlerine acil durum ışıkları ve karanlık işaretleyiciler eklemek, elektrik kesintisi olduğunda kullanışlı olacaktır. Kaymaz zemin malzemelerinin kullanılması, özellikle insanların sık sık ziyaret ettiği yerlerde güvenliği de büyük ölçüde artıracaktır. Bu güvenlik öğelerini sağlamak, herhangi bir şirket için iyi harcanan paradır.

3. Gerektiğinde güvenlik ekipmanı sağlayın

Güvenlik ekipmanlarına sahip olmanın şart olduğu belirli işyerleri vardır. Bu tür gereksinimler, belirli bir görevi yerine getirmenin hastanın sağlığı veya güvenliği için ani veya uzun vadeli bir risk oluşturduğu endüstrilerde gereklidir. Doğru ekipmana sahip olmak, belirli görevlerin yerine getirilmesi nedeniyle ölüm veya sakatlık riskinin azaltılmasına büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Bazı endüstrilerde, belirli güvenlik ekipmanlarına sahip olmak yasalarca zorunludur, ancak yasal bir dürtü olmasa bile bu araçları sağlamak iyi ve etik bir iş uygulaması olarak kabul edilir.

Eldeki görevlerin doğasına uygun güvenlik ekipmanlarına yatırım yapmak gereklidir. Sadece birkaç örnek vermek gerekirse, şantiyelerde kask, zararlı kimyasallarla çalışırken maske ve potansiyel olarak bulaşıcı maddelerle uğraşanlar için tam kişisel koruyucu ekipman sağlanması zorunludur.

Genellikle gözden kaçan ama yine de ciddi anlamda yardımcı olan diğer ekipmanlar, uzun saatler boyunca ekranlarda çalışan insanlar için koruyucu gözlükler ve kaynakçılar için koruyucu maskelerdir. Ekibiniz için uygun güvenlik donanımına yatırım yapın ve onları bu öğelerin nasıl doğru şekilde kullanılacağı konusunda eğitin.

4. Ergonomik olarak sağlam bir iş yeri oluşturun.

Bir bilim olarak ergonomi, son birkaç yılda katlanarak ilerlemiştir. Bilim insan vücudunun nasıl çalıştığına dair daha iyi bilgi edindikçe, uzmanlar bu bilgiyi insanların nasıl çalıştığını geliştirmek için kullanmaya başlıyor. İş yerinde yaralanmaların ve hastalıkların yaygın olduğu bir dönem vardı ve işyerinin belirli unsurlarına gerekli ayarlamalar yapılarak birçoğu önlenebilirdi. Ergonomik olarak sağlam bir iş yeri yaratmanın devreye girdiği yer burasıdır. Düzgün tasarlanmış bir iş yeri sadece güvenliği artırmakla kalmayacak, aynı zamanda üretkenliği de artıracaktır.

Ergonomik olarak sağlam bir iş yeri yaratmak dikkatli bir planlama gerektirir ve bunun bir profesyonelin yardımıyla yapılması şiddetle tavsiye edilir. İlk olarak, hangi unsurların tehlike riski, verimlilik kesintisi veya her ikisi olarak sınıflandırılabileceğini belirleyerek işyerinin dikkatli bir değerlendirmesini gerektirir.

Bu risk faktörleri belirlendikten sonra, bunların nasıl çözülebileceğine dair bir plan oluşturulur. Işıklar ve koltuklar gibi iş yerinin bazı bölümlerinin değiştirilmesini içerebilir. Değişiklikler yapıldıktan sonra, değişikliklerin işe yarayıp yaramadığını ve daha fazla iyileştirmeye ihtiyaç olup olmadığını görmek için sürekli bir değerlendirme yapılmalıdır.

5. Gerektiğinde sağlık ve güvenlik tatbikatları yapın.

Bazıları bunu bir sıkıntı olarak görebilir, ancak sağlık ve güvenlik tatbikatlarını arada bir yapmak, bir işyerini güvende tutmak için çok önemlidir. Bu tür tatbikatlar önemlidir çünkü iş gücünü beklenmedik bir durum olduğunda ne yapacakları konusunda yönlendirmeye ve yeniden yönlendirmeye yardımcı olurlar.

Yangın, deprem veya güvenlik saldırısı gibi felaket bir olay sırasında, çalışanlarınız gerekeni yapmaya hazır olmalıdır. İnsanlar, tatbikatların devreye girdiği bu gibi durumlarda tam olarak ne yapacaklarını bildiklerinde, zayiatlar önemli ölçüde azaltılabilir.

Düzenli olarak acil durum tatbikatı yapılmalıdır. Asgari minimum yılda bir kezdir, ancak bunu daha sık yapmak, özellikle iş yerinizde hızlı bir devir hızı olduğunda mantıklıdır. İş yerinize daha fazla yeni personelin gelmesiyle, onları sitenizin güvenlik protokolleri hakkında bilgilendirmek mantıklı olacaktır.

İdeal olarak, bu tatbikatlar, bu yüksek stresli durumlarda ne yapılması gerektiğine dair ayrıntılı bir özet sağlayabilecek güvenlik uzmanları tarafından yönetilmelidir. Daha da önemlisi, bu tatbikatları gerçekleştirirken tam katılımı teşvik ettiğinizden emin olun.

6. İş gücünüzün izlemesi için güvenlik protokolleri oluşturun

Bazıları bir kural kitabına sahip olmanın sadece teknik nedenlerle orada olduğunu düşünebilir, ancak bir kural kitabına sahip olmak çok önemlidir. Çalışma sahanızın izlemesi için bir güvenlik protokolü oluşturmak, bir WHS denetiminde başarılı olmak için önemli bir adımdır. Daha da önemlisi, herkes için daha güvenli bir iş yeri yaratılmasına yardımcı olacaktır.

Bir güvenlik protokolüne sahip olmak, işyerinde izlenecek yönergeleri sağlayacaktır, şirketinizde bir güvenlik kültürü oluşturmada önemli bir adımdır. Elbette bunun etkili olabilmesi için etkin bir şekilde uygulanması gerekir.

Bir güvenlik protokolü oluştururken, etkili, adil ve kapsayıcı bir dizi kural oluşturmak için çok disiplinli bir yaklaşım önerilir. Çalışma sahasının hangi unsurlarının biraz ince ayar gerektireceğini ve hangi uygulamaların değiştirilmesi gerektiğini belirlemek için tüm paydaşlarla ilk istişareler yapılır.

İşyerinde hangi kuralların eklenmesi gerektiği konusunda uzman tavsiyesi almak için sağlık ve güvenlik uzmanlarıyla istişare yapılması gerekir. Tüm bu fikirler daha sonra herkesin takip etmesi için eksiksiz bir güvenlik protokolü oluşturmak üzere entegre edilecektir. Tüm çalışanlar yönlendirilmeli ve kuralların kopyaları verilmelidir ve sitenin stratejik yerlerine bir kopyası yerleştirilebilir.

7. Sertifikalı bir WHS uzmanı tarafından tamamlanmış bir denetim yaptırın

Bir takım kurum içi iyileştirmeler yaparak iş yerinizin sağlık ve güvenlik profilinde birçok iyileştirme yapabilirsiniz. İlk 6 adım, kurum içinde yapılabilecek tüm adımlardır. Ancak iş yerinizin gerçekten WHS uyumlu olarak kabul edilmesi için sertifikalı bir WHS uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Ne de olsa, işinizin uyumlu olup olmadığı konusunda son sözü söyleyecek olan bu organizasyondur. Denetim yaptırarak onları sürece dahil etmek, bunu yapmanın yoludur.

Bir WHS denetimi, çalışma sahanızı segment bazında değerlendiren büyük bir denetim veya bir dizi daha küçük denetim olarak yapılabilir. Hangi yaklaşımın kullanıldığına bakılmaksızın, genel süreç benzerdir. Denetçi/denetçiler iş yerinizi ziyaret etmenizi isteyecektir.

Bu ziyaret sırasında, ekibinizin hazırlığından sitenizdeki mevcut altyapıya kadar işyeri sağlık ve güvenlik protokollerinizin farklı unsurlarını değerlendireceklerdir. Bulgularına dayanarak, iş yerinizin WHS sertifikası alıp alamayacağına karar verebilir ve/veya sağlık ve güvenlik sistemlerinizi nasıl daha da iyileştirebileceğiniz konusunda önerilerde bulunabilirler.

İşletmenizi WHS uyumlu hale getirmek (ve bu şekilde kalmasını sağlamak) çaba gerektirir, ancak %100 yapılabilir. Bazı ekstra adımlar atmanızı isteyecektir, ancak WHS’den bu sertifikayı almanın ötesine geçen ödüller sağlar.

Sağlıklı ve güvenli bir iş yeri, daha iyi bir çalışma ortamı yaratarak, çalışanların yaralanma veya hastalık riskini önemli ölçüde azaltarak en yüksek potansiyellerinde performans göstermelerine olanak tanır. İşinizin WHS uyumlu olmasını sağlamak için bu 7 adımı izleyin ve her yıl sertifika alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Source link